Lassan terjed az e-számlázás
A sárga csekkek forgalma az elmúlt évtizedben megkétszereződött
Bár a jövő az e-számlázásé, egyelőre töretlen a sárga csekk monopóliuma. A Malév, a Magyar Telekom és több nagy szolgáltató azonban ügyfélkörének minél nagyobb hányadát szeretné átterelni az olcsóbb és kényelmesebb elektronikus megoldás használatára.


Hiába van egyre több elektronikus számlázási és fizetési lehetőség, mégis a kilencezermilliárdos teljes magyar költségvetés harmadának megfelelő értékben adott fel a lakosság készpénz-átutalási megbízást, azaz sárga csekket a postán. Az idén például több 280 millió darab sárga csekket, hivatalos nevén készpénz-átutalási megbízást adnak fel Magyarországon, csaknem háromezermilliárd forint értékben – mondta lapunknak Szarka Imre, a Magyar Posta pénzügyi szolgáltatások üzletágának vezetője. Vagyis egy háztartásra havi átlagban hat-hét csekk jut.

Előnyben a sárga csekk

A sárga csekkek forgalma az elmúlt évtizedben megkétszereződött. Ennek oka, hogy a lakosság ragaszkodik a megszokott fizetési formához. A csekk egyik előnye, hogy nem kell számolgatni a napokat, hogy mikor teljesítik a megbízást, hiszen hivatalosan a postai befizetés napja számít a teljesítés időpontjának. Sárga csekk esetében az ügyfélnek mindig lehetősége van a megkapott számla ellenőrzésére, mivel a csekk és a számla együtt érkezik. Ráadásul még ütemezheti is a számla kifizetését, a saját fizetési szokásainak megfelelően. Szinte kizárt a hibás tranzakció, ez nem mindig mondható el az eseti banki átutalásokról – sorolja az előnyöket a Magyar Posta üzletágvezetője.

Kevés az ösztönzés

Az elektronikus számlázással foglalkozó szakemberek szerint azonban az e-számlázás sokkal kényelmesebb, mint a postai sorban állás, ráadásul szintén tetszőlegesen ütemezhető a fizetés. Arról nem is beszélve, hogy jelentős megtakarítást jelent a számlakibocsátónak, hiszen a postai átutalás akár több mint kétszáz forintos költségének a harmadából is kijön az elektronikus változat. Az már persze más kérdés, hogy a megtakarításból mennyit enged át a cég a fogyasztóknak. Minél többet, annál nagyobb a motiváció, hogy legalább az internetezők áttérjenek az online számlafizetésre. Az e-számlázásra való átállás egyszeri költsége viszont komoly beruházást igényel, ám ez akár egy éven belül is megtérülhet.
A nagy szolgáltatók közül már többen lehetővé teszik az ügyeleiknek az e-számlázást, s reménykednek abban, hogy mielőbb kiiktathatják életükből a papírszámlákat. A Malév például július óta e-számlát állít ki az interneten vásárolt elektronikus repülőjegyekről. Azóta hatezer
e-számlát bocsátott ki a társaság.

A Malév ezzel jelentős költségmegtakarítást ér el, hiszen nincs postaköltség, és kevesebb munkaerőt igényel az e-számlázás – mondta lapunknak Szemők Árpád, a társaság e-business üzletágának vezetője. Az utazók pedig pár ezer forintos kedvezményt érhetnek el az online vásárlással.

Papírmentes repülőjegy

Az interneten jegyet foglalók kétharmadát kitevő külföldiek örültek a Malév lépésének, ám a magyar ügyfeleknél vegyes volt a fogadtatás. Szemők Árpád szerint a magyarok egy része hajlandó volna még plusz költség árán is visszatérni a papíralapú számlához.

A Malév azonban nem akarja visszafordítani az idő kerekét – érvel Szemők Árpád. Szeptembertől már az ügyfélszolgálatokon vásárolt e-jegyek esetében is kiiktatják a papírszámlát. Sőt a Malév az év végéig teljesen meg akar szabadulni a papírjegyektől.
A korszerűséggel és az elérhető megtakarítással magyarázza a Magyar Telekom is, hogy lehetővé teszi az e-számlázást is. A Távszámla nevű, díjmentes szolgáltatás keretében a céghez tartozó összes szolgáltató számláját megnézhetik és kiegyenlíthetik az ügyfelek.

Lavinaszerű változások

Öt éven belül biztosan nem kezdi ki a sárga csekk monopóliumát az e-számlázás – mondja Szarka Imre. A Magyar Posta persze számol azzal, hogy a jövő nem a papír alapú megoldásoké, s készül arra, hogy maga is lehetővé tegye az elektronikus számlafizetési szolgáltatásokat, ha eljön az ideje. Egyelőre azonban még nincs tömegigényről szó – hangsúlyozza Szarka.
Másként vélekedik erről Lengyel Tibor, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének elnöke, aki cége révén maga is érdekelt az e-számlázási üzletben. A szakember szerint a közigazgatásban és az adózásban egyre szélesebb körben terjedő elektronikus megoldások ösztönző ereje révén néhány éven belül lavinaszerűen megindulhat az e-számlázás terjedése.

Márk Edina


2006.08.30. 18:53





Oldal nyomtatása

Hozzászólás a cikkhez

Oldal küldése e-mailben
  

 

     Keresés

  





     Olvasd mobilon
 

     Képgaléria

     Érdekességek


 


     DUGÓFIGYELŐ


     Hirdetés

Penta taxi


     Linkek


Ferihegy érkezés
Ferihegy indulás flightradar24
Máv információ
Útinform 

Üzemanyagár APEH 
Jegybanki alapkamat  
Fővárosi Önkormányzat
 
BKIK 
Fórumunk az Indexen 
Útvonaltervező
TÉRKÉP 24.hu
Autójogász



     Etarget
 

 Designed by: NeoSoft