Okos telefonokat támad a vírus

Másfél évvel ezelőtt jelent meg az első mobiltelefonos vírus, a Cabir, a napokban pedig már a századik mobilkártevőt észlelték a vírusvédelmi szakemberek, és félő, hogy előbb-utóbb kitör a járvány.



Hackerek által megfigyelt SMS-ek, törölt telefonszámok, gigászi telefonszámlák, használhatatlanná tett mobilkészülékek. Bár csupán másfél évvel ezelőtt jelent meg az első mobilvírus, az F-Secure szakemberei a napokban azonosították a századik mobiltelefonos kártevőt, a Cardtrap.F férget, amely a Symbian operációs rendszert támadja. Az első valódi mobilkártevőt, a Cabirt 2004 júniusában észlelték a kutatók, azóta 27 variánsával 23 országban terjed szabadon. Másfél év alatt annyira elszaporodtak a mobilvírusok, hogy mára a Bluetooth kapcsolaton (rádiófrekvenciás fülhallgató) vagy MMS-üzenetekben terjedő rosszindulatú kódok megjelenése teljesen általános az olyan nagy eseményeken, amelyekre országok tucatjaiból érkeznek résztvevők. Ez történt például a Live 8 koncerten és az idén Helsinkiben, az atlétikai világbajnokság helyszínén.
A mobilvírusok által okozott kár egyelőre csekély, hiszen kevés a Symbian operációs rendszert használó készülék is. Leginkább a telefonon tárolt adatok elvesztése és a számlázási összeg növekedése tapasztalható. Gombás László, a Symantec szakértője szerint a technológia jelenti a legnagyobb gátat a mobilvírusok terjedésének, hiszen amíg kevés az okos telefon, addig értelemszerűen a kártevők sem tudnak annyi helyre eljutni. A helyzet viszont éveken belül megváltozhat, a Gartner piackutató cég előrejelzése szerint 2010-re megduplázódik a mobilkészülékek száma a jelenlegi másfél milliárdról. Ráadásul az IDC piackutató adatai szerint 2007-re a mobil károkozók által veszélyeztetett okos telefonok adják majd a mobileszközök 85 százalékát.
"Mivel ebben a pillanatban egy feltehetőleg hosszú folyamat elején vagyunk, nem tudni, milyen méretű problémát fognak okozni a mobil kártevők – mondta Antti Vihavainen, az F-Secure mobilbiztonsági szolgáltatások alelnöke. – Összehasonlításképpen: 1995-ben mindössze száz új számítógépes vírus készült, míg napjainkban körülbelül naponta jelenik meg ennyi kártevő. Bár a PC-vírusokhoz hasonló járvány előjelei még nem tapasztalhatók, a mobilvilágra leselkedő fenyegetések tisztán láthatók, mivel a kártékony kódok egyre fejlettebbek."
Hasonlóan látja a helyzetet Gombás László is, aki szerint fennáll annak a veszélye, hogy a mobiltelefonoknál is PC-kéhez hasonló járvány alakuljon ki az elkövetkező években. Ehhez szerinte az is hozzájárulhat, hogy a felhasználók csak nagyon ritkán alkalmaznak vírusvédelmi programokat mobiltelefonjukon. A szakértő a Magyar Hírlapnak elmondta, hogy minden olyan kártékony program, amelyet a számítógépeken megszoktunk, elméletben mobiltelefonra is megírható. Így például nem tartja kizártnak olyan mobilkémprogramok megjelenését, amelyek a felhasználó tudtán kívül rögzíthetik minden egyes üzenetét, fényképét, hívását, és ezeket tudtán kívül elküldhetik írójuknak. El lehet képzelni, hogy milyen gondot okozna egy olyan vírus, amely a használója előtt titkosítaná az összes rajta lévő telefonszámot és adatot.

Németh Márk

Forrás: Magyar Hírlap Online







2005.12.07. 10:00





Oldal nyomtatása

Hozzászólás a cikkhez

Oldal küldése e-mailben
  

 

     Keresés

  





     Olvasd mobilon
 

     Képgaléria

     Érdekességek


 


     DUGÓFIGYELŐ


     Hirdetés

Penta taxi


     Linkek


Ferihegy érkezés
Ferihegy indulás flightradar24
Máv információ
Útinform 

Üzemanyagár APEH 
Jegybanki alapkamat  
Fővárosi Önkormányzat
 
BKIK 
Fórumunk az Indexen 
Útvonaltervező
TÉRKÉP 24.hu
Autójogász



     Etarget
 

 Designed by: NeoSoft