Webológia - új tudomány a világháló alapítóitól

NetCafe
A webtudomány megalapítását kezdeményezte Tim Berners-Lee, aki kollégáival együtt úgy véli, ők a felelősek alkotásuk további tökéletesítéséért. A terület leendő szakértői a világháló technológiai és társadalmi hatásait tanulmányoznák.



Berners-Lee a Southampton Egyetem és a Massachusetts Institute of Technology (MIT) képviselőivel közösen jelentette be a Web Science Research Initiative (WSRI) névre keresztelt kezdeményezés útnak indítását. Az egyetemek célja a megfelelő anyagi háttér biztosítása a vállalatok bevonásával, hogy egy új területet alakítsanak ki több jelenlegi tudományág egyes részeinek felhasználásával. Ez a terület kizárólag a webre, azaz a világhálóra koncentrálna, annak hatásait és következményeit vizsgálná, különös tekintettel a technológiai fejlődésre és a társadalmi viszonyokra.

"A web gyakorlatilag emberek közösségét jelenti, amelyben az erre igényt tartó embertársaink érintkeznek egymással" - magyarázta Berners-Lee, hozzátéve, hogy alkotóként az ő felelősségük a további tökéletesítés. Az új szegmens leendő kutatói több szakterületbe - pszichológia, társadalomtudományok, technológiai fejlődés - belekóstolnának, az anyagi hátteret pedig az ebben érdekelt vállalatok biztosítanák. A WSRI maga mögött tudhat olyan cégeket, mint a Google és az IBM, a jövőben pedig nagy valószínűséggel jóval többen csatlakoznának. A web atyja azzal érvel, hogy a világhálót jelenségből tudománnyá kell alakítanunk, amely felmérné, összesítené és talán előre jelezné, hogy a folyamat milyen következményekkel jár, milyen hatást gyakorol az emberi közösségekre, a társadalomra.

Megfogalmazódnak olyan célkitűzések, miszerint a webnek jóval nyitottabbnak kell lennie a hagyományos emberi kapcsolatokra, a szakembereknek pedig előre fel kell készülniük az esetleges problémákra. Berners-Lee az email példáját hozta fel, amely szerinte egészen addig tökéletesen bevált, amíg nem lett tömegesen elfogadott. Ezt követően a kéretlen üzenetek, a spam kezelhetetlen méreteket öltött, amit talán el lehetett volna kerülni, ha az emberi pszichéből kiindulva megfelelő módon felmérték volna, mennyiben fogják felhasználni legális és illegális célokra a technológiát.

Szóba jöhet még a vírusírók motivációinak feltérképezése, az ellenük való védekezés javítása érdekében, de ugyanígy fontos a személyi jogok tiszteletben tartása, a jogszabályokhoz való alkalmazkodás (lásd illegális másolatok és szerzői jog).

 

 

 

 


2006.11.14. 21:00





Oldal nyomtatása

Hozzászólás a cikkhez

Oldal küldése e-mailben
  

 

     Keresés

  





     Olvasd mobilon
 

     Képgaléria

     Érdekességek


 


     DUGÓFIGYELŐ


     Hirdetés

Penta taxi


     Linkek


Ferihegy érkezés
Ferihegy indulás flightradar24
Máv információ
Útinform 

Üzemanyagár APEH 
Jegybanki alapkamat  
Fővárosi Önkormányzat
 
BKIK 
Fórumunk az Indexen 
Útvonaltervező
TÉRKÉP 24.hu
Autójogász



     Etarget
 

 Designed by: NeoSoft