FÓRUM - Cégautóadó
Fórum » Droszt Híradó » CégautóadóSúgó


2 hozzászólás 1 lapon hozzászólások sorrendje:

1

(Új hozzászóláshoz lépj be)

Pipás válasz |       2009.03.20. 19:01:48  (2)
Szevasztok megint!
Válaszolt az újság, idemásolom:

Tisztelt Uram!
Mivel a cégautóadó körül még mindig sok a homályos pont, ismételt állásfoglalásért az APEH központjához fordultunk. Szóban néhány nappal ezelőtt, írásban viszont a mai napon kaptuk meg a választ, amely összecseng az Ön által kapott információval is. Vagyis, ha a vállalkozó nem számol el költséget a gépkocsijára, akkor nem kell cégautóadót fizetnie. Ezt a témát azonban igen nehéz volt elfogadtatni az adóhivatal szakértőjével, mindenképpen életszerűtlennek és nem megalapozottnak tekintette azt, hogy valaki - bár tehetné - nem számolja el költségeit, hanem inkább adót és járulékot fizet utána. Végül aztán, hosszas érvelésem után ezt is belevette az állásfoglalás szövegébe.
A kérdéseket és a választ - valamint az Ön észrevételét is - a Taxisok Világa áprilisi számában jelentetjük meg.
A félreértés szerintem is abból adódott, hogy aki útnyilvántartást vezet, az nyilván költséget fog elszámolni, hiszen különben miért bajlódna az útnyilvántartással. A taxióra a személyszállítóknál - hallgatólagosan - kiváltja az útnyilvántartást, de elvileg a taxis sem mentesül hivatalosan az útnyilvántartás vezetése alól (legalább is én mostanában nem találtam erre utaló útmutatást), úgy gondolom azonban, hogy jobb ha ezt a kérdést nem feszegetjük, mert még ötleteket adunk...
Egyébként készítettem egy számítást, hogy milyen mértéknél éri meg nem elszámolni a költségeket, a különböző jogállások (másodos, nyugdíjas vállalkozók) esetén. Főfoglalkozású taxis vállakozókról nyilván nem beszélhetünk, hiszen ott ez valóban életszerűtlen lenne...
A számításaim szerint tehát a nyugdíjas vállalkozó, akinek gépkocsija a 15.000 forintos cégautóadó kategóriába esne, ha az Ön által is jelzett vállalkozói kivét szerint adózik, 53.917 forint havi költségig jobban jár, ha nem számol el költséget, és nem fizet cégautóadót sem. E felett a költség felett viszont már megéri költségként érvényesíteni, tehát nem adózni utána, hanem inkább a cégautóadót kifizetni. Átlagos gépkocsi esetén ez a költség kb. 1500 kilométer megtétele után adódik. Ha a hasonlóan adózó nyugdíjas vállalkozónak a kisebb kategóriába tartozó gépkocsija van (1600 köbcenti alatt) akkor ez a költség "nemelszámolási" határ 25.160 forint, kb. 700 km.
Másodállású taxis vállalkozó esetén, ha jövedelem kivét szerint adózik, és összevonandó jövedelme a 18%-os adósávban marad, akkor nagy autó esetén 24.794 Ft, vagyis 686 km, kis autó esetén 11.570 Ft, 320 km az a határ amely alatt célszerűbb a költségeket nem elszámolni. Ha vállalkozása miatt, vagy egyébként is, jövedelme a 36%-os sávba esik, akkor 19.108 Ft ("nagykocsi") 530 km, és 8.917 Ft ("kiskocsi") 250 km a hatáseset.
A másodosoknak azonban célszerűbb osztalék alapon adózni. Erre is készítettem számítást, így 28.430 Ft (nagy) és 13.268 Ft (kis) a határ, vagyis 790 és 370 km.
Az itt jelzett havi összegek felett már jobban jár a taxis vállalkozó, ha elszámolja költségeit, és inkább fizeti a cégautó adót.
A számítás során a következőket vettem figyelembe: személyi jövedelemadó 18, ill. 36%, nyugdíjas vállalkozó nyugdíjjáruléka 9,5%, másodos vállalkozó nyugdíjjáruléka 33,5%, másodos vállalkozó eü. járuléka 9%, valamint mind másodos, mind nyugdíjas esetén, ha osztalék alapon adózik, 16% vállalkozói nyereségadó, 25% osztalékadó, 14% EHO az osztalékalapra, továbbá ahol szükséges volt a minimumadó 0,32%-os mértéke.
Köszönöm észrevételét, és a továbbiakban is számítunk figyelmére. Ha a fenti számítással, vagy a témával kapcsolatban véleménye, észrevétele van, kérem ossza meg velünk.

Üdvözli:

Nagy Zoltán

Melléklet: apeh állásfoglalás (sajnos így érkezett, fejléc és aláírás nélkül)

A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény (továbbiakban: Gjt.) 17/A. § (1) bekezdése alapján adóköteles többek között az a személygépkocsi, amely után a szja-törvény szerint tételes költségelszámolással költséget, értékcsökkenési leírást számolnak el.
Tételes költségelszámolásnak minősül az is, ha a magánszemély útnyilvántartás alapján számol el költséget az üzemanyagra és üzemeltetésre tekintettel, függetlenül attól, hogy értékcsökkenési leírást nem számol el. Amennyiben tehát az egyéni vállalkozó az üzemanyagköltséget akár számla alapján, akár az üzemanyag-fogyasztási norma és az APEH által közzétett üzemanyagár alapján számolja el, vagyis ilyen esetben a személyszállítási tevékenységet folytató egyéni vállalkozó (taxis) is köteles cégautóadót fizetni.

A Gjt. 17/C. § 82) bekezdése alapján, ha a magánszemély a tulajdonában lévő személygépkocsi használatát másnak átengedi, és a használó a személygépkocsival összefüggésben költséget számol el, akkor a magánszemélynek cégautóadó fizetési kötelezettsége keletkezik.
Amennyiben a magánszemély tulajdonos a személygépkocsi használatát ellenérték fejében nem magánszemélynek engedi át, akkor az adókötelezettség az átengedést követő hónap első napján keletkezik, abban az esetben azonban, ha ingyenesen engedi át az említett személy számára, akkor az adókötelezettség annak a hónapnak az első napján keletkezik, amelyet megelőző hónapban a költségelszámolás megtörtént.
A használó a költség első ízben való elszámolásának tényéről és időpontjáról az ezen időpontot követő 8 napon belül köteles a tulajdonost írásban értesíteni.

A Gjt. 17/C. § (5) bekezdése alapján a cégautóadó kötelezettség megszűnik annak a hónapnak az utolsó napján, amely hónapban a magánszemély tulajdonos utoljára számolt el költséget.
E rendelkezés értelmében, tehát, a levelében jelzett személyszállítási tevékenységet végző egyéni vállalkozó esetében is megállapítható, hogy azon hónapok vonatkozásában nem keletkezik cégautóadó fizetési kötelezettség, amely hónapokban a személygépkocsival összefüggésben költséget nem számol el. Amennyiben az egyéni vállalkozó egyáltalán nem számol el költséget, akkor cégautóadót nem kell fizetnie, felhívom a figyelmét azonban arra, hogy amennyiben 2009. január hónapban tételesen számolt el a költségeivel a magánszemély, akkor február hónapra cégautóadó fizetési kötelezettsége keletkezett.


Pipás válasz |       2009.03.19. 19:18:54  (1)
Sziasztok!
Megjelent a febr. Taxisok világában egy téves infó a cégautóadóról. Voltam Az APEH-ben, meg kifaggattam egy pár könyvelőt. Amit megtudtam arról írtam az újságnak egy mailt. Ide másolom, mert szorít a határidő.

Tisztelt Szerkesztőség!
Februári számukban jelent meg a cégautóadó ismertetése, és emellett egy bekeretezett cikk, melynek lényege:
A tételes elszámolású egyéni vállalkozó minden esetben köteles cégautóadót fizetni az adott hónapra, ha a taxiórájában
adat van. (Bevétel, utas v. össz km.)

Ez az információ téves!
Bent voltam az APEH-ben és a következőket tudtam meg:
-Az egyéni vállalkozó magánszemélynek számít, mivel az SZJA törvény szerint adózik.
-Magánszemély csak akkor köteles cégautóadót fizetni, ha az adott hónapra költséget számolt el.
-Ha költséget számol el, azt arra a napra teheti: -Amely napra a bizonylatot kiállították
-Vagy amely napot az útnyilvántartásban (taxióra) rögzítették.

Valószínű innen a félreértés. Vagyis én vezethetek útnyilvántartást, de ha nem számok el költséget a kocsira, nem kell adót fizetnem!

Ez azért sem mindegy mert ha pl . nyugdíjas vagyok, a jövedelmem után 9.5+18, kb. 30% levonást fizetek.
1.Elszámolok 15.000 Ft gk. költséget, fizetek 15.000 Ft cégautóadót, nullán vagyok.
2.Nem számolok el költséget, van 15.000 Ft jövedelmem, fizetnivalóm 15.000*0.3= 4.500 Ft, és nem 15.000 mint az első esetben.

Mivel az első fiz. határidő 2009. ápr.20, kérem minél hamarabb közöljenek az újságban helyreigazítást.


1

(Új hozzászóláshoz lépj be)






     Keresés

  




     Olvasd mobilon
 

     Képgaléria

     Érdekességek


 


     DUGÓFIGYELŐ


     Hirdetés

Penta taxi


     Linkek


Ferihegy érkezés
Ferihegy indulás flightradar24
Máv információ
Útinform 

Üzemanyagár APEH 
Jegybanki alapkamat  
Fővárosi Önkormányzat
 
BKIK 
Fórumunk az Indexen 
Útvonaltervező
TÉRKÉP 24.hu
Autójogász



     Etarget
 

 Designed by: NeoSoft